1. For example:
      2. 2 + 4 = 6 32 – 27 = 5 5 = 32 - 27
      3. 2 32 12 12 x 7 = 84 +4 - 27 x 7
      4. 6 5 84
      5. 24 ÷ 4 = 6 24/4 = 6 4)24

      *Relearning to Teach Arithmetic, Susan Jo Russell. 1999.
      Everett Public Schools, 2005
      Powerful Procedures and Strategies for Multiplication–
      Please note that students may use
      larger numbers or chunks once they are more confident with their understanding with number.
      Also, the recording of the numbers is to
      explain
      how they solved the problem and can look
      tedious. Many of the steps can be done
      mentally
      with some keeping track on paper if necessary.
      Multiplication by breaking numbers apart*
      (using landmarks)
      12 x 14
      10 x 14 = 140
      2 x 14 = 28
      140 + 28 = 168
      Multiplying each place, starting with the largest place*
      (related to the traditional partial product algorithm)
      29 x 4
      29 x 12
      20 x 4 = 80
      20 x 12 = 240
      9 x 4 = 36
      9 x 12 = (9 x 10) + (9 x 2) = 90 + 18 = 108
      80 + 36 = 116
      240 + 108 = 348
      Breaking up one of the numbers into parts that are easier to multiply*
      (landmarks other than 10’s)
      29 x 4
      128 x 32
      (25 x 4) + (4 x 4)
      (125 x 32) + (3 x 32)
      25 x 4 = 100
      125 x 32 = (125 x 10) + (125 x 10) + (125 x 10) + (125 x 2)
      4 x 4 = 16
      = 1250 + 1250 + 1250 + 250 = 4000
      100 + 16 = 116
      3 x 32 = 96
      96 + 4000 = 4096
      Rounding the numbers up or down, then compensating*
      29 x 12
      32 x 96
      29 x 12 = (30 x 12) – (1 x 12)
      32 x 96 = (32 x 100) – (32 x 4)
      30 x 12 = 360
      = 3200 – 128 = 3072
      360 – 12 = 348
      It is important that students eventually learn to read all common notations, including both vertical and
      horizontal notations for addition, subtraction, and multiplication, as well as the various notations for
      division. However, they need to be secure enough to interpret these notations correctly while still relying
      on their own mathematically sound procedures to solve problems notated in any of these ways.*
      For example:
      2 + 4 = 6
      32 – 27 = 5
      5 = 32 - 27
      2
      32
      12
      12 x 7 = 84
      +4
      - 27
      x 7
      6
      5
      84
      6
      24 ÷ 4 = 6
      24/4 = 6
      4)24

      *Relearning to Teach Arithmetic, Susan Jo Russell. 1999.
      Everett Public Schools, 2005
      Area/Array Model
      X 20
      7
      30 600 210
      34 x 27 = (600
      4
      + 200) + (80 + 10 + 28)
      80
      28
      = 800 + 118
      = 918
      X
      tens
      ones
      tens
      ones

      Back to top